Na straży bezpieczeństwa cybernetycznego

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama powołał 22 grudnia 2009 roku Howarda A. Schmidta na stanowisko koordynatora do spraw bezpieczeństwa cybernetycznego (Cybersecurity Coordinator of the United States).

Schmidt będzie odpowiedzialny za koordynowanie działań agend rządowych w celu lepszego zabezpieczenia USA przed atakiem na amerykańskie sieci komputerowe. Ma on też działać na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa sieci komputerowych i polepszenia współpracy z prywatnymi firmami, które nadzorują 80 procent najważniejszych systemów.

„W naszym cyfrowym świecie technologie informatyczne od których jesteśmy każdego dnia uzależnieni, stwarzają nam wielkie możliwości, ale i równie wielkie zagrożenia” – powiedział Schmidt podczas uroczystości w Białym Domu. W sprawach dotyczących bezpieczeństwa cybernetycznego Schmidt będzie się kontaktował bezpośrednio z prezydentem. Będzie odpowiadał przed Radą Bezpieczeństwa Narodowego i współpracował z Narodową Radą Gospodarczą w kwestiach związanych z informatyką.

Amerykańskie rządowe systemy komputerowe są atakowane miliony razy dziennie. Hakerzy stanowią coraz większe zagrożenie; wykorzystują coraz bardziej zaawansowane technologie do kradzieży informacji i środków finansowych. Wywiady obcych państw próbują pozyskać poufne dokumenty i technologie, uszkodzić sieci odpowiedzialne za dostarczanie podstawowych usług.

Stanowisko koordynatora do spraw bezpieczeństwa cybernetycznego zostało utworzone w maju 2009 roku po trwającej dwa miesiące ocenie sytuacji cyfrowego bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Pierwszą osobą na tym stanowisku była Melissa Hathaway.


Źródło: Oso, PAP, Były manager Microsoftu będzie chronił USA przed hakerami, Wirtualna Polska, 23 grudnia 2009.

Dodaj komentarz